PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=3879}

Strach

Angst
7,0 2 766
ocen
7,0 10 1 2766
7,8 8
ocen krytyków
Strach
powrót do forum filmu Strach

Werner Kniesek - urodzony 17 listopada 1946 roku w Salzburgu, na jego serii morderstw luźno oparty jest horror "Angst" (1983) w reżyserii Geralda Kargla, który wyróżnia znakomita praca kamery Zbigniewa Rybczyńskiego, laureata Oscara za film animowany "Tango" (1982). Nieślubne dziecko austriackiej wdowy i afro-amerykańskiego żołnierza. W wieku 14 lat związek sadomasochistyczny ze starszą kobietą. Pierwsze włamania w czasie pozaszkolnym. W 1962 roku Kniesek próbuje opuścić Austrię. 6 czerwca 1962 roku po zabraniu matce pieniędzy zadaje kobiecie 10 ciosów nożem. Ma wówczas szesnaście lat. Kobieta przeżyje atak, a Werner trafia do więzienia na cztery lata. 4 kwietnia 1972 roku żeni się z 10 lat starszą od niego prostytutką. 13 sierpnia tego samego roku Kniesek zabija bez motywu 73-letnią kobietę strzelając do niej z pistoletu. Dostaje wyrok 7 i pół lat pozbawienia wolności.

W styczniu 1980 roku na miesiąc przed zwolnieniem z więzienia Werner Kniesek dostaje trzydniową przepustkę w celu znalezienia zatrudnienia. Pragnie popełnić kolejne morderstwo. We Wiedniu kupuje pistolet, ale nie potrafi sobie przypomnieć gdzie spędził noc. Następnego dnia Kniesek jedzie pociągiem do St. Polten, tam łapie taksówkę i każe taksówkarzowi zawieść siebie do luksusowej dzielnicy. Wmawia taksówkarzowi że sprzedaje dywany. Wybiera dom rodziny Altreiter. Włamuje się do niego przez okno w łazience. Rezydencja należy do Gertrude Altreiter, lat 56, jej niepełnosprawnego syna Waltera, lat 27 i 25-letniej córki, studentki imieniem Ingrid. Aby przerazić ofiary Werner zabija ich kota. Ofiary błagają o życie oferując mu pieniądze i kosztowności, ale Werner pozostaje niewzruszony. Gertrude wystawia mu czek na 20 000 szylingów. Ingrid oferuje Wernerowi swoje ciało, aby ocalić rodzinie życie. Lecz Kniesekowi chodzi o to by zabić (cytat: "Kocham gdy kobiety drżą ze strachu z mojego powodu. To jest jak nałóg, który nigdy nie minie.") Najpierw morduje Waltera na oczach matki dusząc ofiarę, potem zabija spanikowaną Gertrude, wreszcie przez kilka godzin torturuje Ingrid. Gdy dziewczyna skona Kniesek śpi wraz z ciałami zamordowanych ofiar w ich rezydencji.

Następnego dnia transportuje rozebrane ciała ofiar za pomocą wózka inwalidzkiego do bagażnika samochodu zaparkowanego w garażu. Jedzie do Karlstetten, gdzie je soczyste śniadanie. Syn restauratora widzi jak Werner spożywa posiłek w rękawiczkach. Wydaje mu się to podejrzane, zatem zawiadamia policję. Gdy ta się zjawia Knieseka już nie ma w restauracji. Morderca jedzie samochodem (z ciałami ofiar wciąż w bagażniku!) do Wiednia. Za 4000 szylingów kupuje nowe ubranie. Jedzie do Salzburga, parkuje samochód koło stacji kolejowej. Wizytuje żonę. Policja rozpoznaje numer rejestracyjny auta i gdy Kniesek wychodzi od małżonki zostaje aresztowany. Przyznaje się do winy nie okazując przy tym żadnych emocji i zostaje skierowany na obserwację do szpitala psychiatrycznego w Wiedniu. 7 kwietnia 1980 roku Werner Kniesek zostaje skazany na dożywocie. Trzy lata później prawie udaje mu się uciec.

http://dtbbth.blogspot.com/2015/10/werner-kniesek-i-mordercza-zadza.html

"Angst" Geralda Kargla - 10/10.

ocenił(a) film na 7
khanate

Chyba jest tylko jedno dostępne zdjęcie tego dewianta, ale nie powiedziałbym, że jest synem afro-amerykanina.

ocenił(a) film na 7
wmbco

no właśnie

ocenił(a) film na 10
khanate

Ja znalazłem dwa. Generalnie bardzo mało mamy w sieci informacji o Wernerze Kniesku, choć jego biografia z Wiki jest całkiem wyczerpująca. Wczoraj obejrzałem "Angst" po raz kolejny. Pamiętam pierwszy seans na bootlegu (jeszcze zanim film ukazał się oficjalnie na DVD w Niemczech w 2006 roku) zatytułowanym "Schizophrenia". To był 6 listopada 2005 roku zgodnie z recenzją na IMDb, potem zachwycony horrorem Kargla napisałem jego recenzję na Danse Macabre. I lawina zainteresowania wokół tego filmu w Polsce powoli ruszyła. "Angst", choć jego produkcja wpędziła austriackiego reżysera w długi i bankructwo stał się przez lata filmem kultowym, wychwalanym m.in. przez Gaspara Noe. Mam wrażenie, że film ten był także inspiracją dla "Złotej rękawiczki" (2019) Fatiha Akina. Widziałem "Angst" na przestrzeni lat przynajmniej kilka razy i nadal uwielbiam ten psychologiczny horror. To film brutalny, nihilistyczny, posępny, z genialną rolą Erwina Ledera (niezwykła wręcz maniakalna energia jak u Klausa Kinskiego). Podoba mi się jakże atypowe sportretowanie przez niego sadystycznego mordercy: psychopata Ledera (K) co rusz popełnia błędy, działa w sposób desperacki, niezorganizowany, nerwowy. Jaka to odmiana od inteligentnych i starannie manipulujących otoczeniem hollywoodzkich psychopatów a la Hannibal Lecter. Praca kamery genialna, estetyka filmu emanuje chłodem, monologi psychopaty mrożą krew w żyłach dodatkowo wzmacniając sceny przemocy i morderstw. Wampiryczno-nekrofiletyczne zadźganie córki w tunelu nadal powala realizmem. Filmowcy użyli tutaj prawdziwej krwi świni, by wzmocnić efekt szokowania widza. Ale to jedyna krwawa scena w "Angst". Film jest tak naprawdę dość luźno oparty na historii Wernera Knieska, chociażby wśród monologów Ledera można wychwycić fragmenty wspomnień Peter Kürtena, osławionego Wampira z Dusseldorfu. Trudno też nie wspomnieć o soundtracku do "Angst", za który odpowiada Klaus Schultze z Tangerine Dream. Od dawna mam na CD ten wyjątkowy album. Na sam koniec warto pamiętać o Kubie, jamniku Zbigniewa Rybczyńskiego, który 'zagrał' w "Angst" fenomenalnie. Plus także za brutalistyczną willę z raczej pustymi pomieszczeniami, w której rozgrywa się większość akcji filmu. Nadal 10/10. :-)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones